V pondělí 15. srpna v 16:00 bude v areálu horního separačního dvora na ulici Suvorovově v Novém Jičíně slavnostně otevřeno REUSE centrum, tedy centrum pro opětovné využití věcí.
Občané zde mohou odevzdat věci, pro které již nemají využití, ale někomu jinému by se mohly hodit. Samotný provoz zahájí již o 14 dní dříve, v pondělí 1. srpna 2022.

20220712 090713

O minimalizování objemu odpadu a o jeho co nejlepší využití se Nový Jičín snaží dlouhodobě, v letošním roce dokonce obdržel keramickou popelnici za nejlepší systém třídění odpadu v kraji. „REUSE centrum je jednou z mnoha aktivit, kterou pro snížení produkce odpadu děláme. Kromě předcházení vzniku odpadu má toto zařízení i pozitivní sociální aspekt, protože v něm bude možné zdarma získat užitečné věci. Chceme tím také ukázat, jak staré věci, které bychom jindy vyhodili, mohou získat nový smysl. Bude to vlastně takové moderní vetešnictví,“ popsal místostarosta Ondřej Syrovátka, který má v gesci oblast životního prostředí. „Abychom načerpali co nejvíce zkušeností, navštívili jsme postupně podobná centra v Chrudimi, Příboře a Krnově a z každého jsme se snažili převzít to nejlepší,“ doplnil Syrovátka.

Provozní doba centra bude shodná s provozní dobou separačního dvora, tj. každý pracovní den v době od 8.00 do 17.00 hod. (polední pauza 11.30-12.00 hod.) a v sobotu od 8.00 do 12.00 hod. „Občané zde budou moci bezplatně odkládat a přijímat věci jako např. knihy, nádobí (talíře, hrnce, sklenice, hrníčky), kola, lyže, dětské autosedačky, které by jinak skončily v kontejneru s odpadem. Naopak zde nebude možné odkládat použitá elektrozařízení, protože na ně nelze získat revizi,“ uvedl ředitel Technických služeb Pavel Tichý.

Pravidla pro převzetí předmětů do REUSE centra jsou stanovena v provozním řádu a následně na místě samém budou sdělena obsluhou sběrného dvora. REUSE centrum bylo vytvořeno prostřednictvím zaměstnanců Technických služeb města investičním nákladem ve výši 353.789 Kč.

Slavnostní otevření REUSE centra bude provázet doprovodný program, jehož součástí budou například workshopy zaměřené na předcházení vzniku odpadu i nejrůznější aktivity v oblasti nakládání s odpady.

 

Kompletní tisková zpráve v PDF ZDE.

 <

zpět na úvod

 

další novinky

 >